مجتمع مسکونی ارغوان

سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا مسکن؟

احتمالاً برای افرادی که به دنبال سرمایه گذاری هستند، سؤال پیش می آید که کدام نوع سرمایه گذاری بهتر است! سرمایه گذاری در بورس یا مسکن؟

برای اینکه بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید لازم است تا مزایا و معایب زمینه ی سرمایه گذاری و بازاری که می خواهید در آن سرمایه گذاری کنید را به خوبی بشناسید. درک بازار سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام و بازار مسکن و خرید ملک و خرید زمین می تواند کمک های زیادی به یک سرمایه گذاری بی خطر و پربازده داشته باشد.

سرمایه گذاری در سهام

وقتی شما در بورس سرمایه گذاری می کنید بدین معناست که شما سهام یک شرکت را می خرید. به طور مثال اگر یک شرکت 1000 سهم داشته باشد و شما 100 سهام خریداری کنید یعنی در 10% سهام آن شرکت شریک شده اید. زمانی که ارزش سهام آن شرکت افزایش پیدا کند، ارزش سهام شما نیز افزایش پیدا می کند. نکته ی مهمی که در خرید سهام و سرمایه گذاری در بورس وجود دارد این است که تیم هیئت مدیره تصمیم می گیرند که چه مقدار سود مجدداً سرمایه گذاری شود و چه مقدار آن به صورت نقدی به سهامداران پرداخت شود.

مزایای سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بازار بورس سودمندی هایی دارد. از جمله:

در طولانی مدت سودده است

سرمایه گذاری در بازار بورس در صورتی خوب است که برای مدت طولانی پول خود را کنار بگذارید. در چنین حالتی پول شما سود می دهد.

سرمایه گذاری در بورس نیاز به تلاش خاصی ندارد

برای سرمایه گذاری در بورس لازم نیست تلاش خاصی کنید. فقط کافی است سهامی که می خواهید را خریداری کنید.

معایت سرمایه گذاری در بازار بورس

بازار بورس با تمام خوبی هایی که دارد، معایبی نیز دارد. از جمله:

شناخت ضعیف بازار برابر با ضرر است

سرمایه گذاری در بازار بورس نیاز به شناخت عالی از شرکت هایی که سهام خود را می فروشند و جریانات اقتصادی و سیاسی روز کشور و دنیا دارد. در سرمایه گذاری در بازار بورس اصلاً نباید شتابزده عمل کنید. داشتن تجربه و آگاهی در پیروز بودن در بازار بورس حرف اول را می زند. شناخت ضعیف بازار بورس به معنای ضرر است.

نوسانات بازار بورس

بازار بورس اغلب نوسانات کوتاه مدت زیادی دارد. خیلی از خریداران سهام بازار بورس با این نوسانات مضطرب و پریشان می شوند و اقدام به فروش و یا خرید های اشتباه می کنند. برای افرادی که به دنبال سود سریع هستند، سرمایه گذاری در بازار بورس چندان کاربردی نیست.

آیا بازار مسکن یک بازار مناسب برای سرمایه گذاری هست؟

زمانی که در خرید ملک و خرید زمین سرمایه گذاری می کنید، شما صاحب آن ملک و زمین هستید. خرید زمین گاهی با پرداخت هزینه برای خریدار همراه است. بدین معنا که وقتی خریدار، زمینی می خرد تا زمانی که مالک زمین است بایستی بابت آن مالیات پرداخت کند و یا برای نگهداری از آن هزینه هایی صرف کند. از سوی دیگر خرید ملک می تواند به بخشی از منبع درآمد شما تبدیل شود. وقتی شما ملکی می خرید می توانید آن را اجاره دهید و ماهانه اجاره ای دریافت نمایید.

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار مسکن را دارید، بایستی بازار آن را به خوبی بشناسید. بررسی بازار مسکن و شناخت مزایا و معایت آن می تواند به خریداران ملک و زمین کمک کند تا با اعتماد بیشتری تصمیم گیری کنند. به همین دلیل می خواهیم برخی مزایا و معایت سرمایه گذاری در بازار مسکن را مورد مطالعه قرار دهیم.

مزایای سرمایه گذاری در بازار مسکن

خرید ملک و سرمایه گذاری در بازار مسکن مزایای زیادی دارد. از جمله:

سرمایه گذاری در بازار مسکن راحتتر است

از آنجایی که اطلاعات برای خرید ملک و خرید زمین در دسترس عموم هست و نیاز به دانش فنی خاصی ندارد، خرید ملک و سرمایه گذاری در بازار مسکن برای اغلب مردم راحتتر و قابل اعتماد تر است.

خرید ملک= کسب درآمد

با خرید ملک براحتی می توانید آن را اجاره دهید و از ملک خود کسب درآمد کنید. در سرمایه گذاری در بازار های دیگر مانند بازار بورس ،در طولانی مدت و یا هنگام فروش سهام سود حاصل از کارکرد سهام به سهام دار بازمی گردد. در حالیکه در خرید ملک اجاره بها ماهانه دریافت می شود. این اجاره بها می تواند به منزله ی یک درآمد ثابت و جاری در زندگی باشد.

بازار مسکن برای سرمایه گذاری امنیت زیادی دارد

در خرید ملک و خرید زمین شما می توانید به اندازه ی کافی برای مسکن و یا زمینی که قصد خریدش دارید، تحقیق کنید. می توانید بررسی کنید که مسکن قبلاً به شخص دیگری فروخته نشده است و … اما در بازار بورس شما باید به حسابدار و مدیر خود اعتماد داشته باشید.

دریافت وام

خیلی از بانک ها به افرادی که قصد خرید زمین و خرید ملک دارند، وام هایی با بهره ی کم و بازپرداخت های طولانی اعطا می کنند. این موضوع برای افراد با درآمد متوسط و یا کم بسیار کمک کننده است.

بازار مسکن با جریان تورم رشد می کند

می توان گفت سرمایه گذاری در بازار مسکن و خرید ملک و خرید زمین هیچگاه ضرر ندارد. ارزش زمین و ملک مطابق تورم رشد دارد. بنابراین افرادی که در خرید ملک و زمین سرمایه گذاری می کنند هیچگاه متضرر نمی شوند و ارزش پول آنها همیشه حفظ می شود.

معایب سرمایه گذاری در بازار مسکن

سرمایه گذاری در بازار مسکن با تمام مزایایی که دارد، اشکالاتی نیز دارد. به طور مثال:

در خرید ملک باید تلاش کنید

بر خلاف بازار بورس که بعد از خرید سهام دیگر لازم نیست کار خاصی انجام دهید، در خرید ملک بایستی به طور مداوم از ملک خود مراقبت کنید تا دچار خرابی نشود. حتی اگر برای مراقبت از مسکن خود شخصی را استخدام کنید باز هم خودتان باید نظارت داشته باشید.

پرداخت هزینه

اگر ملکی که می خرید را خالی بگذارید، شاید مجبور به پرداخت هزینه هایی برای نگهداری از آن شوید.

بورس زمین و بورس ملک

چند وقتی است که صحبت هایی برای بورس ملک و بورس زمین مطرح شده است. با بورس ملک و بورس زمین قیمت مسکن و زمین تا حدوی روشن می شود و از اینکه هر کسی هر قیمتی به دلخواه می دهد، جلوگیری می شود. بورس ملک و بورس زمین هنوز به طور رسمی تأیید نشده است. راه اندازی بورس ملک و بورس زمین در حال مطالعه و مطالعه می باشد.

نتیجه

سرمایه گذاری در بورس و یا مسکن هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای اینکه ببینید کدام استراتژی برای شما بهتر است بایستی بازار بورس و مسکن را به خوبی بشناسید. سرمایه گذاری در بورس به افرادی که به دنبال یک منبع درآمد سریع هستند، پیشنهاد نمی شود. زیرا سرمایه گذاری در بورس در طولانی مدت سودده است. اما با خرید ملک و اجاره دادن آن براحتی می توانید ماهانه یک درآمد ثابت داشته باشید. خرید ملک در حومه و شهر های اطراف تهران مانند کرج نیاز به صرف هزینه ی زیادی ندارد و با یک سرمایه گذاری اندک می توانید صاحب ملک مورد نظر خود شوید. بعلاوه بانک های معتبر برای خرید ملک و زمین وام می دهند. با توجه به تورم و شرایط اقتصادی ناپایدار، با سرمایه گذاری در بازار مسکن ارزش ملک و زمین شما نیز حفظ می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *